Strona główna » Kawiarka stalowa czy aluminiowa – Która jest „zdrowsza”?

Kawiarka stalowa czy aluminiowa – Która jest „zdrowsza”?

kawa kawiarka

Ostatnio, gdy pisałem o kawiarkach to nie poruszyłem kwestii materiału z jakiego jest wykonana, okazuje się, że kawiarka stalowa ma wiele do zaoferowania.

Tym razem skupię się jednak na jednej marce kawiarek. Będzie to Bialetti. Dlaczego? Zwyczajnie uwielbiam tę markę, a szczególnie tego ludka z wąsem który pokazuje palcem do góry, aby nasypać kawy. Chyba, że tylko ja to tak widzę? Ale przechodząc do rzeczy… Zacznę od tej, okazuje się, gorszej opcji.

Kawiarka aluminiowa

Zdecydowanie jestem pewien, że ilość tych kawiarek w domach jest znacząco większa od kawiarek stalowych. Czy to przypadek? Myślę, że poza ceną znaczenie może mieć wyjątkowy ośmiokątny wygląd kawiarki aluminiowej. Dzięki temu zyskuje ona na charakterze. Ten ośmiokątny wygląd napewno jest głęboko zakorzeniony w każdym ludzkim umyśle. Czy nie masz tak? Myślisz o kawiarce i widzisz tę szpiczastą kawiarkę z lekkim wcięciem w talii? Jeśli tak, to masz tak samo jak ja i zapewne dlatego gdy chciałem kupić kawiarkę, kupiłem własnie tą wyglądającą tak, a nie inaczej.

Czytaj też: Planujesz zakup młynka do kawy? Koniecznie przeczytaj!

Czytaj też: Ekspres do kawy odmówił posłuszeństwa? Jeszcze jest dla niego szansa!

Niestety, idealna z zewnątrz… okazuje się być zepsuta w środku. Aluminium z którego jest stworzona w trakcie podgrzewania wody zwyczajnie się rozpuszcza. Niektóre źródła podają, że krótkotrwałe podgrzewanie wody w naczyniu aluminiowym nie niesie ze sobą zagrożenia, jednak sama myśl o przedostawaniu się do organizmu szkodliwych metali zapala mi lampkę w głowie. Kiedyś wieczorami nastawiałem sobie kawiarkę z wodą, aby rano szybko zaparzyć kawę. Dziś już wiem, że nawet dłuższe przechowywanie zimnej wody (a tak to można nazwać) w aluminiowym naczyniu jest niebezpiecznie.


>> KATALOG POLSKICH PALARNI KAWY <<Koszmaru ciąg dalszy…

Kawiarek aluminiowych nie można myć w zmywarce!

Tak, dobrze czytasz. Producenci odradzają mycie w zmywarkach.

Mój przyjaciel pewnego razu odważył się wsadzić taką kawiarkę do zmywarki. Po wszystkim, gdy zmywarka wywiązała się ze swoich obowiązków, kawiarka zaczęła brudzić! Ręce po dotknięciu robiły się czarne od osadu. Nie fajnie, co?

kliknij na kawiarkę, aby sprawdzić cenę.

A więc podsumowując:

Plusy

 • Cena
 • Wygląd
 • Szybko się nagrzewa

Minusy

 • Mycie ręczne
 • Szkodliwe aluminium
 • nie pasuje na każdą kuchenkę

Czytaj też: POZNAJ TOP 3 KSIĄŻKI W KTÓRYCH KAWA GRA GŁÓWNĄ ROLĘ.

No i jest laureat! Kawiarka stalowa.

Taka idealna, taka gładka,taka wytrzymała i… taka nijaka. Niestety nie podoba mi się, mam ją bo mam, bo jak mam nie mieć? Ktoś może nie mieć lub nawet nie chcieć, ale kawowar musi mieć i chcieć:D Ale szczerze, większość kawiarek stalowych nie wygląda zbyt atrakcyjnie, chyba że tylko ja tak mam? Jednak za funkcjonalność trzeba ją pochwalić, nie za cenę bo ta jest średnio o 20% wyższa od tej aluminiowej. Ale właśnie za to, że można ją wrzucić do zmywarki należy jej się medal. No i stal! Gładka i zdrowa.

Niestety kawiarka aluminiowa przegrywa bój, mimo wyglądu brakuje jej wiele do kawiarki stalowej. Powracając do ceny… jest jaka jest. Tutaj w sklepie znalazłem kawiarkę za 95 złotych. Cena przyzwoita jak na kawiarkę firmy Bialetti. No i trzeba przyznać, że świeci się ładnie. Jednak ten połysk stali ma swój urok.

Szybko podsumowując:

Plusy

 • Funkcjonalność
 • Przyjazny materiał
 • Można myć w zmywarce

Minusy

 • Cena
 • Wygląd (opcjonalnie)
 • Wolno się nagrzewa


Teraz myślę, że gdy przeczytaliście ten materiał, to Wasz wybór będzie oczywisty!

To co, jaki jest Wasz wybór??