Strona główna » Młynek do kawy a… młynek do kawy. Poznaj różnicę.

Młynek do kawy a… młynek do kawy. Poznaj różnicę.

Młynek do kawy jest jak sama kawa, pełno rodzajów i producentów. Również tak jak i kawa, tak i młynek może się okazać słabej jakości lub nie nadający się pod konkretną metodę parzenia kawy.

Młynek do kawy – ręczny

Ręczny młynek do kawy jest czymś szczególnym, w odróżnieniu od elektrycznych cechują się niesamowitym wyglądem. Często producenci zdobią swoje młynki, szczególnie te metalowe, tak aby nadać im starożytny wygląd. Taki młynek nie tylko będzie przydatny, ale też będzie się ładnie prezentował na półce. Jest to na pewno miły prezent dla kawosza, ponieważ to młynek jest najważniejszy w całym procesie parzenia kawy. Bez dobrego młynka nawet najlepiej zaparzona kawa nie będzie pełna smaku.

młynek do kawy zdobiony
kliknij na obrazek, aby sprawdzić młynek którego używam.

Młynek ręczny nada się dla domowego kawoholika, który kawę robi zazwczyczaj sobie lub sporadycznie dla dwóch, trzech osób. Ponieważ mielenie kawy takim młynkiem jest bardzo czasochłonne, dlatego nie nadaje się do kawiarni, chyba że, w kawiarni jest możliwość zmielenia kawy samodzielnie np. pod dripa co jest na ogół rzadką rzadkością.

Czytaj też: KAWIARKA STALOWA CZY ALUMINIOWA – KTÓRA JEST „ZDROWSZA”?

Czy wiesz, że…

Dobry barista przed rozpoczęciem pracy reguluje młynek.

Młynek do kawy – elektryczny

Te młynki można kupić w dobrej cenie nawet do swojego domu. Warto jednak pamiętać, aby młynek elektryczny nie działał na zasadzie śmigła, które sieka na kawałki kawę. Takie młynki to profanacja dla kawy. Młynek musi mieć żarna między którymi kawa będzie się ścierać. Młynek elektryczny pozowoli nam nie tylko na parzenie kawy w ilościach niemal hurtowych, ale zaoszczędzi nam wiele nerwów. Nie musimy kręcić parę minut, aby zaparzyć tak bardzo wyczekiwaną kawę. Nie wyobrażam sobie nawet, aby rano o 6 godzinie mielić parę minut ziarna kawy z oczami na wpół zamkniętymi.

młynek do kawy domowy elektryczny
kliknij na obrazek, aby sprawdzić dobrej jakości młynek elektryczny do domu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze młynka?

Gdy już wiesz jaki młynek potrzebujesz, tzn. ręczny lub elektryczny musisz następnie się zastanowić do czego potrzebujesz tak naprawdę młynka do kawy. To znaczy jaką metodą będziesz parzył kawę. Czy to młynek do ekspresu, czy może do bardziej alternatywnych metod parzenia kawy. Niestety, moje z życia zaczerpnięte doświadczenie pokazuje, że nie każdy młynek ręczny nada się do parzenia espresso. Oczywiście jest taki, który zmieli kawę na każdy sposób, ale jego cena to niespełna tysiąc złotych. Dla tych szukających bardziej przyziemnych cen jeśli chodzi o młynki ręczne do kawy to polecam te od producenta Zassenahus. Za 150 do 200 złotych możemy kupić naprawdę bardzo dobrej jakości młynek. Do dziś żałuję, że kupiłem młynek nawet nieco droższy ale jakiejś nieznanej marki, ziarna za jego pomocą zmiele jedynie średnio i grubo. O drobnym mieleniu mogę zapomnieć.

Przeczytaj też: MATCHA – czym jest ten zielony proszek

Sprawdź: Polskie Palarnie Kawy – Spis wraz adresami www.


Dlatego też mam parę młynków, takich za 100-500 złotych jak i takich za 30-100 złotych. I muszę przyznać, że jeden z tych za 30 jest moim ulubionym, ale ostatnio zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Ale do rzeczy, najważniejsza jest jakość a nie cena.

Weź to pod uwagę.

Ważne przy wyborze są następujące elementy:

Wielkość żarna – im większy młynek, tym większe żarna, a co za tym idzie, kawa szybciej się mieli.

Jest to istotne, gdy chcemy mielić kawę w miarę szybko nawet ręcznym młynkiem.

Materiał z jakiego żarna są wykonane – ceramiczne lub stalowe. Ceramiczne żarna często występują w młynkach ręcznych, i moim zdaniem tam właśnie ich miejsce. Żarna stalowe najczęsciej spotkać można w młynkach elektrycznych. Żarna stalowe to najlepsza jakość, są najbardziej wytrzymałe dlatego też stosuje się je w profesjonalnych młynkach, które możemy zobaczyć w kawiarniach.

Zakres regulacji – najważniejsze dla osoby, która nie planuje kupna paru młynków. Dzięki szerokiemu zakresowi regulacji będziemy w stanie zaparzyć kawę za pomocą większości metod parzenia kawy.

Nie będę tutaj polecał jakiegoś szczególnego młynka ponieważ każdy musi wybrać ten idealny dla siebie. Jedno jest pewne, wybór nie jest prosty. Ja ze swojego pierwszego zakupu nie byłem zadowolony, żałuję, że nie postawiłem na sprawdzone marki takie jak zassenhaus czy commandante.

Mam nadzieję, że Ty nie popełnisz tego błędu i wybierzesz mądrze.