Strona główna » Mój ekspres przestał działać… czy jest jakiś sposób aby to naprawić?

Mój ekspres przestał działać… czy jest jakiś sposób aby to naprawić?

kawa z ekspresu się parzy

Masz ten problem? Twój ekspres przestał działać? Jeśli tak to na pewno nie dbałeś o swoją maszynę! Tak zgadza się, o ekspres trzeba dbać, aby nie przestał działać. I nie mówię tutaj o przetarciu mokrą ścierką…


Gdy twój ekspres przestaję działać…


Opowiem Ci jak uratowałem jedną maszynę….

Któregoś dnia byłem w u znajomych, mieli starą, wysłużoną maszynę… Narzekali, że coraz gorzej kawa się parzy, woda nie chce lecieć, że chyba muszą go wyrzucić i kupić nowy. Gdybym handlował ekspresami do kawy to pewnie bym ich od tego nie odwiódł, ale na ich szczęście dla nich nie jestem handlarzem i postanowiłem uratować tę maszynę przed wysypiskiem. Przyjrzałem się bliżej, dysza ledwo dyszy, woda ledwo leci…


Zadałem następujące pytanie… „Kiedy ostatnio odkamienialiście swój ekspres do kawy”?Spojrzeli na mnie zawstydzonym wzrokiem. Po chwili przyznali się, że nigdy tego nie robili, bo nie wiedzieli, że tak trzeba! Ekspres przez 6 lat nie był ani razu odkamieniany, to i tak cud, że tyle wytrzymał. Obiecałem im, że wszystkim się zajmę…

top 3 książki o kawie
Kliknij na okładkę, aby zobaczyć opis książki w księgarni.

Następnego dnia przyszedłem do nich z siatką, a w niej odkamieniacz i filtr do wody.

Tak, dobrym wyjściem jest filtrowanie wody, gdy ta jest zbyt twarda. Zapewni to dłuższe życie każdej maszyny.
Ogólnie cały proces odkamieniania trwał chyba z dwie godziny, powtarzałem odkamienianie 3 razy, aż uzyskałem satysfakcjonujący efekt. Trzeba przyznać, że ekspres wciąż miewał swoje humorki, ale to tylko dlatego, że nie był regularnie czyszczony.
Niestety, stare maszyny trzeba odkamieniać samemu najlepiej raz na miesiąc. Nowe automatyczne ekspresy czyszczą się same kilka razy dziennie i przypominają o serwisie miesięcznym.
Ty posiadaczu starszego sprzętu lub nowego, ale w pełni manualnego, musisz pamiętać o tym, aby o ekspres zadbać osobiście.

Ekspresy do kawy - porównaj na CeneoMoże się zdarzyć, że maszyna przestanie działać i już nie będzie można jej odratować. Dlatego warto wydać parę złotych co miesiąc lub chociaż co dwa na środki czystości do maszyny i cieszyć się dobrą kawą przez lata… Ciekawe jest również to, że kawa z brudnego ekspresu może być niesmaczna. To powinno dodatkowo zachęcać do dbania o nasze ekspresy do kawy.

Mam nadzieję, że dbasz o swoją maszynę i nie masz takich problemów. Jeśli jednak ten problem nie jest Ci obcy to leć szybko po odkamieniacz, a w ostateczności oddaj maszynę do serwisu, jeśli była bardzo droga.