Strona główna » Akcesoria do kawy to nie wszystko. Liczy się dobrej jakości kawa!

Akcesoria do kawy to nie wszystko. Liczy się dobrej jakości kawa!

kawa z filtra

Często zwracamy uwagę na akcesoria do kawy jakie kupujemy, często są to długie godziny rozmyślania zanim padnie ostateczna decyzja. Ale czy tyle samo uwagi poświęcamy na dobór dobrej jakości ziaren?

Speciality czyli najwyższa jakość.

Czy wiesz czym jest kawa speciality? Kawy speciality to najwyższej jakości ziarna, wyselekcjowane pod różnym kątem.

Czy wiesz, że…

„Wyrażenie “speciality coffee” pierwszy raz zostało użyte w 1974 roku przez Ernę Knutsen w Tea & Coffee Trade Journal. Pani Knutsen użyła tego sformułowania w celu określenia najlepszych ziaren, produkowanych w specjalnych warunkach mikroklimatycznych. „

Kawa najwyższych lotów to ta posiadająca co najmniej 80 punktów ze 100 możliwych. Takie ziarna są pozbawione różnych defektów. Wielkość ma też znaczenie, dlatego biorąc paczkę kawy speciality takiej jak od www.roastains.com znajdziemy w niej ziarna o zbliżonej wielkości, pozbawione pęknięć czy ubytków.

Single origin w pigułce

Single origin, bo takie są ziarna speciality, to nic innego jak kawa z jednego rodzaju,gatunku,zbioru. Często spotykamy się z tzw. Blendami, czyli mieszankami kaw np. pod ekspres ciśnieniowy. Wymieszane ziarna uzupełniają się, zakrywając wzajemnie swoje wady, dlatego powtarzalność smaku jest dosyć łatwa do osiągnięcia. W single origin sytuacja już nie jest taka oczywista. Ziarna z tej samej plantacji ale różnych zbiorów, będą się różnić w zależności od warunków w jakich dane zbiory dojrzewały i jak bardzo ktoś o nie dbał – zrywał np. zepsute owoce. Dlatego plantatorzy tak bardzo się starają, aby ich ziarna były jak najlepszej jakości, jakości, którą nazywamy kawą speciality.

Czytaj też: POZNAJ TOP 3 KSIĄŻKI W KTÓRYCH KAWA GRA GŁÓWNĄ ROLĘ.

Czytaj też: Dobra kawa w domu? Czemu nie. Prosty sposób dla każdego.

Warto zaznaczyć, że świeżo zebrane ziarna kaw speciality zazwyczaj wędrują do palarni bez pośredników. Co przekłada się na jakość, ponieważ zarówno plantatorzy jak i właściciele palarni znają się i wymieniają się doświadczeniem. Dzięki temu ziarna traktowane są z wielkim szacunkiem i miłością.

Roast Masterzy dają z siebie wszystko, aby wszystkie ziarna były równomiernie wypalone, a do tego trzeba dużo wiedzy i pratyki. Każdy błąd może słono kosztować, ponieważ koszt zakupu takiej kawy w postaci surowej potrafi być kilkukrotnie, a nawet kilkunasto krotnie wyższy od tradycyjnej Arabici z brazylii. Takie specjały bardzo często są jasno palone, ponieważ jasne palenie daje możliwość skosztowania tego co najlepsze w kawie-jej pełni smaku.

To właśnie w kawie speciality można najlepiej wyczuć smaki cytrusów czy nawet tytoniu. Często jej smak odzwierciedla to co rośnie wokół lub niedaleko niej. Dlatego kawa ta potrafi tak bardzo zaskoczyć smakiem.

Do tego przydadzą się akcesoria do kawy.

Specjalne ziarna wymagają specjalnego traktowania, dlatego dobry sprzęt będzie niezastąpiony.

Jeśli chodzi o kawy speciality to zdecydowanie polecam dripa. Zakochałem się w tej metodzie, jak tylko wziąłem pierwszy łyk kawy speciality zaparzonej właśnie tą metodą. Potrzeba dużo cierpliwości i pokory, aby wyciągnąć to co z kawy najlepsze. Ponieważ nie ma jednego przepisu na idealnego dripa. Każde ziarno, to skąd pochodzi czy nawet to ile stoi u nas na półce ma wpływ na efekt końcowy, dlatego tak ważne jest, aby ziarna były świeże i najlepszej jakości.

Drip do kawy możemy kupic nawet za 20 złotych jak dobrze poszukamy w internecie. Niemniej odsyłam Was po akcesoria do kawy na www.roastains.com ponieważ przy zakupie akcesoriów, możecie kupić świetnej jakości kawę do dripa czy nawet kawiarki (polecam przy zamówieniu wrzucić próbki kaw za 50gr, dzięki temu poznacie różne kawy i wybierzecie tę idealną dla siebie). Ci ludzie naprawdę wkładają wiele serca w to co robią, dlatego robią to bardzo dobrze. Sam pijam ich kawę, zamówienie niedawno przyszło. Jako, że dripa już mam, a nawet kilka, to zamówiłem sobie kawkę do dripa oraz filtry, które mi się skończyły. Oczywiście potrzebny będzie również dobry młynek, który również tam znajdziecie. Muszę się Wam przyznać, że marzy mi się ten młynek, niestety przekracza znacząco mój budżet 🙁

Czytaj też: KAWIARKA STALOWA CZY ALUMINIOWA – KTÓRA JEST „ZDROWSZA”?

Kawa speciality to już niemal standard w kawiarniach. Może kiedyś zakup dobrej jakości kawy do domu będzie równie oczywisty co zakup akcesoriów do kawy z wyższej półki. Na tę często nie szczędzimy pieniędzy, ale czy na kawę również?

kawa speciality i różne akcesoria do kawy

Kawę, którą zakupiłem do kawiarki i ekspresu znajdziecie pod tym linkiem, a link do kawki pod dripa jest tutaj, nowość którą właśnie testuje. Warto zapoznać się z ofertą kaw dla wyrafinowanych kawoszy. Gdy spróbuje się jej raz to smak pozostanie w głowie na zawsze i będzie kusił 🙂